Competitions

SaveAsWriters

Canterbury's Liveliest Writing Group

COMPETITIONS

Saveas Writers' International Writing Competition 2019

All Things Moon

To celebrate the 50th anniversary of  the first moon landing, we invite poems and stories on any aspects of humanity's relationship with the cosmos - the moon, stars and planets, astronomy or astrology, space exploration, UFOs 

See whether your imagination takes you deep into the universe or stays closer to home with a child looking at the stars.

Prizes

Poetry

1st place: The Canterbury Christ Church University Poetry Prize of £200

2nd place: £100

3rd place: £50

60 lines max.

Judged by Gillian Laker

Prose

1st place: The SaveAs Writers' International Prose Prize sponsored by Hot Monkey Publishing of £200

2nd place: £100

3rd place: £50

3500 words max.

Judged by T. J. Armstrong

Entry fees

£3 per poem £8 for three
£4 per short story £10 for three

Deadline

August 31st 2019

Terms & conditions


RESULTS

Saveas Writers’ International Writing Competition 2018

Nightmare: Gothic Dreams


Short Story winners

1st place - "Hell’s Bells" by Gabriel Griffin

2nd place - "Lucie and the Moon" by Kerry Ward

3rd place - "Dead Ringer" by K.C.Finn


Short Story Shortlist

"The gods are laughing" by Jean Burnett

"Dead Ringer" by K.C.Finn

"Hell’s Bells" by Gabriel Griffin

"The Change" by Frances Knight

"Weekenders" by Josie Turner

"Lucie and the Moon" by Kerry Ward


Short Story Longlist

"The gods are laughing" by Jean Burnett

"Reunion" by Adam Elston

"Dead Ringer" by K.C.Finn

"Hell’s Bells" by Gabriel Griffin

"The Change" by Frances Knight

"Interest" by Wiktor Kostrzewski

"Hunted" by Grace Moreton

"They came back different" by Eugenie Pusenjak

"Weekenders" by Josie Turner

"Lucie and the Moon" by Kerry Ward


Download report


Poetry winners

1st place - ‘Wavelength’ by Rachel Goodman

2nd place - ‘Lollipop Man’ by Tina Cole

3rd place - 'For the Record’ by Lizzy Huitson


Poetry Shortlist

"Lollipop Man" by Tina Cole

"Wavelength" by Rachel Goodman

"Optimum Weight" by Pamela Trudie Hodge

"For the Record" by Lizzy Huitson


Poetry Longlist

"From a Black Lake" by Graham Burchell

"With the Passing of Days" by Graham Burchell

"Lollipop Man" by Tina Cole

"Ice Palace" by Jo Field

"Escheresque" by Rachel Goodman

"Wavelength" by Rachel Goodman

"Rain over the Moors" by Gabriel Griffin

"Optimum Weight" by Pamela Trudie Hodge

"For the Record" by Lizzy Huitson

"Bluebeard's Cousin" by Mary Mulholland

"Shelley's Heart" by Derek Sellen

"Thing" by Sarah Wimbush


Download report

Canterbury Festival Poet of the Year 2018


1st place "Feeding the Labyrinth" by Derek Sellen


Shortlisted

"Penitents" by Greta Ross

"Picnic with Lorca" by Greta Ross

"Feeding the Labyrinth" by Derek Sellen


Longlisted

"Picnic with Lorca" - Greta Ross

"His Body has left us but his soul is" - Greta Ross

"Penitents" - Greta Ross

"Orion" - Derek Sellen

"Feeding the Labyrinth" -  Derek Sellen

"Half-so in the angry light" - Gary Studley

"Between Two Lives" - Mary Anne Smith

Canterbury Festival Poet of the Year 2017


2nd place "Scuttle" by Gary Studley


Shortlisted

"I Watch. I Wait. I Work" by Maggie Yaxley Smith

"Primavera" by Roger James

"Scuttle" by Gary Studley


Longlisted

"Beech on Ide Hill" by Roger James

"Hosam Salrm of Gaza takes a photo of a man" by Greta Ross

"Worship - Recession Style" by Gary Studley

Saveas Writers’ International Writing Competition 2017

‘Love & Freindship’ Results

Poetry

1st place - 'Long Live the King' by Michele Rose Boylan (Australia)

Joint 2nd place - 'Unbecoming' by Nancy Graham (Northern Ireland)

Joint 2nd place - 'Frank Churchill' (in three parts) by Derek Sellen

3rd place - 'Pride and Prejudice' by Maya Peris


Shortlisted

'Long Live the King' by Michele Rose Boylan (Australia)

'When I Spoke of Susan' by Graham Burchell

'Jane Austen in a Skip' by Jade Craddock

'Britain’s Got Talent' by Angela Croft

'Unbecoming' by Nancy Graham (Northern Ireland)

'Austenobilia' by Roger James

'Leonard Cohen pays Jane Austen an accidental visit in Elysium' by Rosemary Mcleish

'Pride and Prejudice' by Maya Peris

'Frank Churchill (in three parts)' by Derek Sellen


Prose

1st place - 'Mary Bennet Admires the Mute Swans' by Miranda Darrow (USA)

2nd place - 'Ease & Exertion' by Jessica Woodward

3rd place - 'Lyme Revisited' by Jant Stansfield


Shortlisted

'Mary Bennet Admires the Mute Swans' by Miranda Darrow (USA)

'Ease & Exertion' by Jessica Woodward

'Lyme Revisited' by Jant Stansfield

'Agony Aunt Jane' by Pamea Twoney (Ireland)

'Honour Thy Mother' by Bettina Daniel (USA) - updated 21.03.18


Longlisted

'Mary Bennet Admires the Mute Swans' by Miranda Darrow (USA)

'Ease & Exertion' by Jessica Woodward

'Lyme Revisited' by Jant Stansfield

'Agony Aunt Jane' by Pamea Twoney (Ireland)

'Honour Thy Mother' by Bettina Daniel (USA)

'Pleas and Persuasion' by Kathryn Burke

'Soul Sisters' by Judy Dermott

'An Ode to Sensibility' by Anne Marie Dade

'Ice and Fire' by Ellen Evers

'Loosening the stays of Jane Austen' by Derek Sellen

'After Box Hill' by Caroline Wheeler


Judges

Poetry: Professor Jan Montefiore from the University of Kent

Prose: Victoria Grainger, writer and illustrator


Prizes

First: £100

Second: £50

Third: £25


Download

Workshop

Poetry Report

Prose Report

Rebellion

Poetry

1st place - Raskolnikov by Paul Deaton (Bristol)

2nd place - Is Sixteen by John Foggin

3rd place - Military Road by Elisabeth Clough


Short Listed

A Whiter Shade of Pale by Marilyn Donovan

Confessions by Jill Munro

Rebel by Sara Wimbush

The Second Flaming by Jeff Loffman

Power to the Glens by Nancy graham


Read the poetry report


Prose

1st place - Here They Are, Saar – My Breasts by Geralyn Pinto (From India)

Joint 2nd place -Excerpts From The Spiritual Journal Of Stephen Coldstream by David Mcvey

Joint 2nd place - The Verge by Frances Knight


Highly Commended

Matryoshkas - Angelina Leniewski

Yellow Shirt by Isobel Sempill

The Last Pap by David Mcvey

Rebellion (Number 39) by Lee Garratt

The Girl Who Hid The Nuts by Esther Samme

Ascension by Simon James


Read the prose report

Gerlyn Pinto and Paul Deaton, winners of the Rebellion Prose and Poetry competition

Bright Young Things

1st place - Calvin Lewis - aged 10 - A flash of inspiration

2nd place - Andrew Kume - aged 9 - The Dream

3rd place - Ediz Inan - aged 8 - Bright



And the Winner is .....


*On Sunday 8th March 2015, the great and the good gathered at the Jolly Sailor to listen to readings of poetry and prose,

followed by this year's

SaveAs Competition Awards.


POETRY


First Prize

August 1914 - Alan Gleave


Second Prize

Robert Frank, Prairie Mailbox - Gill Laker


Third Prize

Father - Jim Hilton

 

Shortlisted

Twin - Nicky Thompson

Lazulum -Greta Ross - Read

The Moon Option - Elisabeth Sennitt Clough - Read

The Dragons Confession - Sue Moules



PROSE


First Prize

The Tower- Gill Laker


Second Prize

The Woman - Felicity King - Read


Third Prize

Broch - Brian Hickey - Read

 

Very Honourables

Blue Sun - Eugene Bale - Read

Northern Lights - Julie Hayman

Time and Tin Soldiers - Felicity King

Cleansing Christmas - Judy Dermott


Poetry: report

Prose: report


We are proud to present the winners of the 2014 Poetry & Prose Competition. A big thank you to everyone for all the wonderful entries this year!


The winners for 2014 are....


Poetry:

1st ALAN GLEAVE for August 1914.

2nd GILL LAKER for Robert Frank Prairie Mailbox.

3rd JIM HILTON for Father (Full Report Here).


Prose:

1st GILL LAKER for The Tower.

2nd FELICITY KING for The Woman.

3rd BRIAN HICKEY for Broch (Full Report Here).


For all shortlisted stories and prose, please follow this link here.


SaveAs Writers

past competitions


and the winner is ...


WINNERS AWARDS EVENING

9 March 2014, Jolly Sailor, Canterbury


PROSE WINNERS

1st Prize: Hearing the Song - Eugene H Bales

2nd Prize: Ritual (Those were The Days, My Friend) - Gary Studley

3rd Prize: How Beautiful - Maria McCarthy


PROSE OTHER SHORTLISTED

Derma - Anna Maconochie

If Not Yourself, Who Would You Be -  Anna Maconochie

Whatever is said, it will not Pacify - Gary Studley

In the Wheat Field-  Petra Mcqueen



POETRY WINNERS

1st Prize: Classification: Ursus Consolativus  - Nancy Charley

2nd Prize: Slackwater Blues - Jo Field

3rd Prize: Coat Hangers - Victoria Field


POETRY OTHER SHORTLISTED

Origami - Margaret Beston

In the Rose Garden - Clifford Liles

Cuban Soul - Maggie Yaxley Smith

Fever Ship - Derek Sellen

Ravenna 2 - Roger James


   

JUDGES' REPORTS

Poetry Judge: Abegail Morley report

Prose Judge: Sonia Overall report

 

2013 SHAKESPEAREAN

POETRY & PROSE COMPETITION


WINNERS AWARDS EVENING

26 October 2013, Dominican Priory, Canterbury


PROSE WINNERS

1st Prize: Iago's Labours - Julian Gyll-Murray

2nd Prize: The Taming of the Tiger - Sarah Doyle

3rd Prize: I'll Do, I'll Do, and I'll Do - Geralyn Pinto


PROSE OTHER SHORTLISTED

A Pitiful of Ink - Rosalind Brown

Exit Pursued - Don Nixon

Such Sweet Sorrow - Vicky Joynson

Our Dearest Child - Janice Fox



POETRY WINNERS

1st Prize: Perfecting Lady M - Geraldine Clarkson

2nd Prize: Anthony's Wife - Heather Harrison 

3rd Prize: Ophelia - Marilyn Donovan


POETRY OTHER SHORTLISTED

Claudio and Isabella - Anne Ballard 

A Rogue and Peasant Slave - David Lukens


   

JUDGES' REPORTS

Prose - Victoria Grainger - read

Poetry - Gillian Laker read





2012 INTERNATIONAL

POETRY & PROSE COMPETITION


WINNERS AWARDS EVENING

10 February 2013 , The Jolly Sailor, Canterbury


PROSE WINNERS

1st Prize: The Raft - Gillian Laker read

2nd Prize: Baby Blue - Fiona Scoble 

3rd Prize: Homesick - Sara Green


Highly Commended

'76 - Gary Studley read

No Talking After Lights Out - Geralyn Pinto read


POETRY WINNERS

1st Prize: Four Square - Roger James read

2nd Prize: i.m. E.F., who lived next door - Alan Gleave read

3rd Prize: Goodbye Bengal - Jenifer Kahawatte read


Highly Commended

Insomnia - Alan Gleave read

Snipe - Geraldine Aldridge


JUDGES' REPORTS

Prose - Sonia Overall read

Poetry - Abegail Morley read





2012 DICKENS BICENTENARY

POETRY & PROSE COMPETITION

   

PROSE WINNERS

1st Prize: The Final Words of John Steadman -  Nick Banks read

2nd Prize: Little Wem - Victoria Grainger read

3rd Prize: Great Expectations Charles Dickens The Novel Factory - by Luke Melia


Shortlisted

sewing glass into velvet - Hannah Morley read

Nameless - Anne Armstrong read

Headstone - Katie Lumsden read

Convert - Monique Hayes read


POETRY WINNERS

1st Prize: Louisa Gradgrind - Roger James, Kent read

2nd Prize: Flares, Grade II Listed Building - Ralph Ockendon, West Midlands read

3rd Prize: Flora Finching, Waking Up in 2012, is Offered a Library Book - Jenny Dawson, Lincolnshire read


Shortlisted

For what we are about to receive - Julia Deakin, Yorkshire read

His Last Hour - Geralyn Pinto, India read

The Forgotten Nelly - Nancy Charley, Kent read


JUDGES' REPORTS

Prose - Marilyn Donovan  read

Poetry - read





2011 INTERNATIONAL

POETRY & PROSE COMPETITION


WINNERS AWARDS EVENING

11 March 2012, The Jolly Sailor, Canterbury


PROSE WINNERS

1st Prize: A Tea Party - Maria McCarthy read

2nd Prize: Magnets - Roger James read

3rd Prize: Day Lilies - Mary-Anne Smith read


POETRY WINNERS

1st Prize: Meteor Shower, Isere - Marilyn Donovan read

2nd Prize: Gun - Roger James read

3rd Prize: Brontes - Alan Gleave read


with a special guest appearance by

Nancy Gaffield

reading from the prize winning, and very much acclaimed, collection Tolkaido Road .


JUDGES' REPORTS

Prose - Nancy Gaffield read

Poetry - Sarah Jackson read


 


2012 SIEGE OF CANTERBURY MILLENNIAL

POETRY & PROSE COMPETITION


PROSE WINNERS

1st Prize: Marilyn Donovan - Scriptorium read

2nd Prize:  Jo Field - In the Enemy Camp read

3rd Prize: Patricia Griffin - For Love and Money read


Honourable Mention

Jeremy Langrish - 1012: The Millers Arms; Backroom Banter


Shortlisted

Marilyn Donovan -  Deliver us from Eviil

Lorraine Hayward - 2011: The Fall of the Spirit of Canterbury.



POETRY WINNERS

1st Prize: Derek Sellen - The Siege of Canterbury

2nd Prize: Sonia Overall  -  Unready

3rdPrize: Nicky Gould - Valkyrie.


Honourable Mention

Gillian Laker - Palm Sunday

Jo Field - Gold is the Colour

Ron Ogilvie - A Witness Worth of Words

Ruth Henderson  - The Siege of Canterbury


JUDGES' REPORTS

Prose: Luigi Marchini

Poetry: Chris Hobday


 


The Bigger Picture

Reflections on the Great War


Competition Results


Poetry Winner

Trevor Breedon (Kent) for Merry Go Round read


Runner up

Debbie Sloan (Brighton) for Shell Shock


Third place

Miriam Patrick (Sussex) for Resurrection of the Soldiers read


Judge's Report- read here




Prose Winner

Gillian Laker (Kent) for Restoration read


Runner up

Julian Gyll Murray (London) for Beyond read


Third place

Robert Walton (U.S.A) for A Letter from Kriemhilde Stellung


Judge's Report- read here


Congratulations to all winners

and thanks to all entrants



Canterbury's Liveliest Writing Group